Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…
Číst dál » | -29.-04.2021
Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…
Číst dál » | -22.-04.2021
Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…
Číst dál » | -21.-04.2021
Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…
Číst dál » | -21.-04.2021
I projekt Praha město literatury bilancuje. Jaký byl uplynulý rok? Co jsme v uplynulém roce stihli? Čím jsme zaujali Pražany a na co můžeme zavzpomínat nad fotografiemi? Stručně to zrekapitulujme.
Projekt Praha město literatury od roku 2009 podporuje vnímání Prahy jako místa s bohatou literární minulostí i současností. Svými vlastními aktivitami i podporou a propagací svých partnerů přispívá k rozšiřování povědomí o současné pražské literární scéně. Sdružuje více než třicet významných partnerů z pražského literárního světa a jejich společným úsilím se také snaží o získání prestižního titulu UNESCO – kreativní město literatury.
Právě podání všech nezbytných dokumentů k přihlášce pro UNESCO bylo v roce 2012 hlavním cílem projektu. Projekt na podporu pražské literatury schválila Rada hl. města Prahy, včetně finanční podpory, koordinátorem jmenovala Městskou knihovnu v Praze.
Aktivity projektu Praha město literatury v roce 2012:
Dokončení přihlášky pro získání titulu UNESCO – kreativní město literatury
Během první poloviny roku 2012 proběhlo rozsáhlé připomínkované dokončení přihlášky a dalších dokumentů nezbytných k posouzení naší kandidatury na titul UNESCO kreativní město literatury.
Projekt získal podporu od spisovatele a literárního vědce Umberta Eca, jehož písemné vyjádření na podporu projektu se stalo součástí předmluvy k přihlášce. Probíhala také úspěšná komunikace s ostatními městy, která již titul získala (Edinburgh, Dublin a další), nebo o titul usilují (Krakow). Ředitel Městské knihovny v Praze RNDr. Tomáš Řehák se účastnil konference sítě kreativních měst UNESCO, která se konala v říjnu 2012 v Krakově.
Všechny dokumenty, nezbytné pro posouzení naší kandidatury a zapojení Prahy do sítě kreativních měst UNESCO, byly předány ke schválení MHMP dne 30.7.2012. Výbor pro kulturu, památkovou péči a výstavnictví pak dokumenty schválil dne 12.9. Rada hl. m. Prahy přihlášku schválila 30.10.2012. Všechny dokumenty, včetně překladů a grafického zpracování, byly dokončeny a připraveny k odeslání do sídla UNESCO v Paříži v prosinci 2012.
Propagace projektu
V lednu 2012 byly spuštěny stránky www.prahamestoliteratury.cz, které přinášejí nejenom informace o projektu, ale také se od svého vzniku stačily stát zajímavým a navštěvovaným rozcestníkem a kalendáriem pražských literárních událostí. Na sklonku roku 2012 se na stránkách objevila literární mapa Prahy v české i anglické verzi a také anglická verze stránek.
Spolupracovali jsme na mezinárodním projektu City2cities. V rámci projektu navštívila Prahu nizozemská básnířka Hagar Peeters, která svou tvorbu představila ve vršovickém Domě čtení (březen 2012).
Na jaře úspěšně proběhlo také Toulavé čtení: prostřednictvím našich partnerů putovaly lístky s ukázkami literárních textů Prahou. Do projektu přispěl ukázkami ze svých oblíbených knih i pražský primátor Bohuslav Svoboda (jaro 2012).
Ve spolupráci s britským novinářem Davidem Vaughanem jsme se podíleli na připomínce 400. výročí úmrtí básnířky Westonie, která žila a tvořila v Praze. V červnu byla na stránkách Praha město literatury vyhlášena soutěž o nejlepší překlad její básně z latiny. Výsledky soutěže byly vyhlášeny v listopadu 2012, vítězný překlad Magdaleny Jackové byl otištěn v Literárních novinách.
Projekt Praha město literatury měl samostatnou expozici v rámci veletrhu Svět knihy 2012 v květnu i na říjnovém Knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě. Na veletrhu Svět knihy jsme veřejnosti představili knihu Pavla Mandyse, která se stala přílohou naší přihlášky pro UNESCO. Kniha jsme vydali v nákladu 1 500 ks v české verzi a 1 500 ks v anglické verzi. Od června, kdy byla za účastí mnoha hostů slavnostně pokřtěna, se kniha prodává v Ústřední knihovně na Mariánském náměstí.
Rada hl. m. Prahy schválila žádost projektu Praha město literatury o využití městských reklamních ploch v září 2012. V období od 4.9. do 17.9. bylo po celé Praze umístěno více než 85 city light vitrín s fotografiemi Jiřího Všetečky, vybranými z knihy Pražský chodec. Černobílé fotografie staré Prahy v této fotografické publikaci doplňují úryvky ze stejnojmenné Nezvalovy prózy, jež se objevily i na našich plakátech.
Studio Dynamo Design bylo za grafické zpracování projektu nominováno na prestižní ocenění Czech Grand Design.
Partneři projektu
Trvale se snažíme oslovovat další možné partnery projektu. V roce 2012 se novými partnery projektu stal Czechtourism, Česká sekce IBBY, Klub ilustrátorů dětských knih, Pražská informační služba a Městská část Praha 6. Řada dalších institucí projekt podporuje, třebaže nejsou jeho partnery (Botanická zahrada Praha, Nemocnice na Bulovce, Klub českých turistů). Ve spolupráci s našimi partnery proběhly dvě akce: Pouliční knihovnička, vybudování volně přístupné knihovny v pražských Dejvicích a Poezie léčí, volně přístupná výstava básnických textů, ilustrovaných fotografiemi Sáry Saudkové, v areálu nemocnice Bulovka.