skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Seznamte se s KnihoBudkami

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | -29.-04.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | -22.-04.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | -21.-04.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | -21.-04.2021

Seznamte se s KnihoBudkami

KnihoBudka, jedinečný projekt, který přetváří staré telefonní budky na veřejné knihovny, se poprvé představí v pražském IKEMu. Další knižní budky se objeví v nákupní galerii Fénix nebo v Meet Factory.

První veřejná knihovna, která vznikla ze staré telefonní budky, bude 9. ledna 2014 v 10:00 slavnostně otevřena v pražské nemocnici IKEM (Vídeňská 1958/9, 140 21, Praha 4-Krč). Jedná se o jednu ze sedmi telefonních budek, které byly v rámci projektu KnihoBudka, upraveny tak, aby mohly sloužit jako malé veřejné knihovny. Projekt je podporován programem Think Big, který si klade za cíl pomáhat mladým lidem uskutečňovat jejich nápady a zlepšit nebo změnit své okolí k lepšímu.

KnihoBudka je neziskový projekt, který mění vysloužilé telefonní budky na malé veřejné knihovny. Do nich může kdokoliv přijít a knížku si půjčit, vzít, nebo ji vyměnit za jinou. Celý systém je zdarma a bez dozoru.

„Věříme, že lidé ocení snadný přístup k literatuře,“ říká organizátorka projektu Monika Serbusová. „Jsme rádi, že můžeme využít i telefonní budky, které by byly jinak zlikvidovány. Poličky v interiéru jsou vyrobeny ze starých palet a knihy jsou darem od lidí, kteří již pro ně doma neměli místo. Snažíme se na maximum využít to, co už zdánlivě dosloužilo,“ dodává.

Jako první se k projektu přidala nemocnice IKEM.

„Jsme velmi rádi, že tuto službu našim pacientům nabídneme jako první v České republice. Někteří jsou u nás hospitalizováni i několik týdnů, nebo se do našich ambulancí vrací opakovaně, právě ti by mohli nabídku půjčení knihy zdarma využít. Záměrně jsme knihobudku umístili do druhého patra, blízko hlavního vchodu, aby naši pacienti nemuseli pro knihu chodit daleko, ale vzali si ji při cestě za svým lékařem,“ řekl MUDr. Aleš Herman, Ph.D., ředitel IKEM.

Kam dál?

Svůj domov zatím našly tři budky. Kromě nemocnice IKEM bude Knihobudka stát v obchodní Galerii Fénix, jedná se i s Meet Factory nebo s nemocnicí Bulovka. Další budky na své umístění teprve čekají. Organizátoři by je rádi instalovali na různých místech v Praze nejpozději do Velikonoc.

„Hledáme veřejně přístupné prostory, kam lidé rádi chodí, kde se setkávají a kde je jim dobře. Prostě místa, kam rádi zajdete, abyste si přečetli knížku. S několika místy již jednáme, ale pokud by se našel někdo, kdo by chtěl KnihoBudku adoptovat, budeme určitě rádi, když se nám ozve“, říká Monika Serbusová.

Projekt byl inspirován známými červenými telefonními budkami ve Velké Británii, které již dosloužili a lidé si je předělali na veřejná místa pro výměnu a půjčování knih.

„Věříme, že i v našich podmínkách bude systém fungovat, že lidé si lidé projekt oblíbí a budou se o knihy dobře starat. Čas ukáže, jak často se setkáme s jejich poničení nebo ztrátou. To hlavní, co podle našeho názoru vede lidi k zodpovědnosti, je důvěra,“ uzavírá Monika Serbusová.

Projekt Praha město literatury dodává, že v Praze již fungují nejméně čtyři pouliční knihovny. Nejstarší z nich je První pražská veřejná úschovna opuštěných knih Jaroslava Haška poblíž jeho rodiště ve dvoře domu ve Školské 28, další dvě vznikly z iniciativy městských částí. V Praze 6 funguje pouliční knihovna od října 2012. Praha 10 se přidala v září 2013 – jednu knihovničku naleznete v Heroldových sadech, druhou na Zahradním městě, uprostřed nového parku Malinová-Chrpová. V západních Čechách se pro změnu rozjíždí mini.knihovny.cz.

Více o KnihoBudkách se dozvíte v rozhovoru s autory projektu. Leccos zajímavého se dozvíte také z rozhlasové reportáže.

Podívejte se i na stránky projektu.

Foto © facebooková stránka projektu KnihoBudka





česky | English