Expedice poezie byla názvem překladatelského workshopu dvou měst, která se nacházejí v síti kreativních měst literatury UNESCO. Úvodní část projektu Expedice poezie představila po třech českých a německých básnících, kteří si navzájem překládali ukázky ze své tvorby.
První Expedici poezie vznikla z iniciativy UNESCO kreativního města literatury Heidelbergu a započala spoluprací s Prahou. Expedice z Heidelbergu byla vyslána do Prahy v zastoupení tří německých básníků: Franka Barsche, Anne Richter a Hanse Thilla. Jejich úkolem bylo propojit své síly a umělecké snahy s českými partnery – Wandou Heinrichovou, Radkem Malým a Vendulou Vartovou. Těchto šest autorů z partnerských měst vytvořilo skupinu, která pracovala na vzájemných překladech svých básní. Pokusili se na základě primárního interlineárního převodu přetlumočit (individuálně, ve dvojici či v celé trojici) své verše, které poté přednesli na společném čtení konaném jak v Praze, tak i v Heidelbergu. Výsledkem společné práce jsou překlady z jednoho jazyka kreativního města literatury UNESCO do jazyka druhého města. Neméně důležitým přínosem projektu je také prohlubování česko-německých vztahů v rámci sblížení dvou odlišných jazyků.
Celá Expedice poezie je nyní dostupná v podobě e-knihy včetně originálních básní a výsledných překladů: https://search.mlp.cz/…zie/4456513/
Praha ve 100 slovech byl projekt, který se v roce 2016 uskutečnil v Praze poprvé. Jednalo se o soutěž pro všechny, kteří mají svoje město rádi natolik, že o tom chtějí napsat, ne však více než 100 slov.
Do soutěže nám přišlo 407 textů. Porota vybrala 100 nejlepších, které byly publikovány jako kniha. Dvanáct nejlepších z nich bylo poté doplněno ilustracemi od předních českých ilustrátorů a vystaveno v Českém centru. První tři místa byla vyhlášena a odměněna na vernisáži výstavy. Na vítězné texty s ilustracemi se můžete podívat na našich stránkách.
Vybrané texty ze soutěže Praha ve 100 slovech jsou nyní dostupné on-line nebo jako e-kniha: https://search.mlp.cz/…ech/4345591/#….
Literární procházky byly dlouhodobě rozvrženým cyklem projektu Prahy město literatury, který proběhl v roce 2015 a navázal na vypracovanou a stále doplňovanou historickou a současnou mapu Prahy.
V rámci literárních procházek jste mohli poznat místa a pozoruhodné souvislosti ze života a díla Egona Bondyho, Jakuba Arbesa, Franze Kafky, Vladimíra Holana, Alberta Camuse i Jana Nerudy. Všechny plánované literární procházky již proběhly, nové trasy, témata a osobnosti zatím nechystáme.
Od roku 2009 jsme usilovali o přijetí do sítě kreativních měst literatury UNESCO. V březnu 2014 jsme podávali komplikovanou přihlášku, jejíž součástí byly i informace o dočasných akcích z různých koutů Prahy, které probíhaly od léta do zimy roku 2011. V archivu našich akcí se můžete podívat, jak se nám propagace literatury v ulicích povedla.
V současné době sice na čtoucí sochy nebo ptačí budky nenarazíte, literární stezky v Botanické zahradě hl.m. Prahy, v Botanické zahradě Univerzity Karlovy v ulici Na Slupi 16 a v parku psychiatrické léčebny v Bohnicích jsou však stále čitelné!