Úvod › Aktivity › Rezidenční pobyty › Liam Pieper
Liam Pieper se narodil v roce 1984 do bohémské rodiny australských hippie. Od třinácti let kouřil marihuanu a ve svých patnácti se stal dealerem. V osmnácti byl zatčen. Tehdy o svých zážitcích napsal povídku. Když mu text otiskl jeden literární časopis, byl to iniciační zážitek: „To bylo poprvé, kdy jsem se cítil dobrý v něčem jiném než v tom, jak být člen gangu.“
Snad i z vděku, který pociťuje vůči lidem, kteří rozpoznali jeho literární talent, pomáhá s publikováním začínajícím autorům na blogu The Writers Bloc.
O svém divokém dospívání, kdy byl zapojen do obchodu s drogami a potýkal se s drogovou závislostí, napsal „paměti“ The Feel-Good Hit of The Year (ve volném překladu Bezva šleha, Penguin Books Australia) o proměně „popleteného dítěte květin v drobného zlodějíčka a amorální kokainovou bestii“. Spíše než společenskou diskusi o drogové závislosti a promrhaném mládí ovšem kniha vyvolala mediální šikanu vůči Pieperovým rodičům. Pieper je však z příliš liberální výchovy neviní: „Když jsem vyrůstal, musel jsem poslouchat a dodržovat určitá pravidla. Nebyl jsem žádný Mauglí, byl jsem normální kluk, ale stejně jsem se bouřil. To je přirozenost mládí. A samozřejmě, ti největší divoši, které jsem kdy poznal, mnohdy prošli velmi přísnou výchovou.“ A lakonicky dodává: „Zhruba osmdesát procent Australanů samozřejmě už někdy marihuanu kouřilo, ale všichni předstíráme, že ne.“
Životopisný román The Feel-Good Hit of The Year byl velmi ceněn po literární stránce a autorovi vynesl zařazení do užšího výběru australských literárních cen National Biography Award a Ned Kelly Award. Kromě zručného vypravěčství a přesvědčivého výrazu kritici oceňovali, s jakou lehkostí a humorem pojal tíživé téma. „Občas si zadělávám na problémy, když žertuju řekněme třeba… o sebevraždě. Ale myslím si, že když se člověk nedokáže zasmát opravdu temným věcem, temnota nad ním vyhraje.“
Vedle tohoto románu je Liam Pieper autorem sbírky esejů Mistakes Were Made (Došlo k jistým pochybením, Penguin Books Australia, 2015).
V Praze Liam Pieper pracoval na próze věnované událostem pražského jara. Co ho na tématu zajímá? „V jednu chvíli má člověk v životě všechny ty obvyklé problémy jako: Jak zaplatím nájem? Tloustnu? Ještě mě má milovaná žena miluje? – a najednou se valí do města vojska Varšavské smlouvy a má problémy docela jiného rázu.“
Liam Pieper se kromě moderní české historie zajímá i o českou literaturu. „Těžko mohu pominout Kafku a Kunderu a všechny ty K. Miluju také absurdní humor, s jehož pomocí Jaroslav Hašek zkoumal velmi temné věci. Když se podíváte na Ericha Mariu Remarqua nebo Normana Mailera, tak ti napsali zásadní knihy o tom, jaké je válka peklo. Haškovy knihy jsou však podle mne zásadnější, protože on psal o tom, jak je válka směšná.“
Ze současné australské literatury Liam Pieper českým čtenářům doporučuje povídkovou sbírku Ceridwen Doveyové Only The Animals, vyprávěnou z perspektivy zvířat, která zemřela během lidských konfliktů. Dále doporučuje knihu krátkých příběhů Abigail Ulmanové Hot Little Hands o dívkách a ženách v Austrálii, Americe a Rusku a román australského básníka a rapera Omara Musy Here Come The Dogs o dospívání v rozezleném australském městečku během letního stepního požáru.
Z klasiků australské literatury pak jmenuje Patricka Whitea, Petera Careyho a samozřejmě J. M. Coetzeeho.
Liam Pieper hostoval v Praze od začátku října, zpět do Melbourne odletěl 7. prosince 2015. Text, na kterém během rezidenčního pobytu pracoval, dal nakonec vzniknout románu Hračkář. Děj knihy je částečně situován do pražského (před)válečného prostředí a mapuje vzestup a pád hračkářské dynastie. Osudy jedné rodiny se protínají jak s dějinnými událostmi, tak i soukromými peripetiemi, láskami a krizemi. Kniha vyšla v českém překladu 2. října 2017 v nakladatelství Domino.
V současné době žije Liam Pieper v australském Melbourne, stále se zajímá o českou historii, literaturu a kulturu a pracuje jako novinář a spisovatel na volné noze.
Níže se můžete podívat na čtenářskou minutku s Liamem Pieperem, ve které doporučuje svou oblíbenou knihu od Vladimira Nabokova.
Na následujícím odkazu si můžete poslechnout také rozhovor s Liamem Pieperem, který moderoval David Vaughan.
http://www.radio.cz/…es-of-prague
V pondělí 30. listopadu 2015 v kavárně Liberál se uskutečnil autorský večer Liama Piepera. Zazněla ukázka z povídkové tvorby v českém překladu. Diskusi vedl rozhlasový publicista a spisovatel David Vaughan. Pořad hrou na kytaru doprovodil Vojtěch Výravský. Přišla také překladatelka povídky Lucie Mikolajková.