skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Záhada dětské knihy

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | -29.-04.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | -22.-04.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | -21.-04.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | -21.-04.2021

Záhada dětské knihy

Děti nečtou. Zásadní prohlášení, které se jako ponorná řeka objevuje a ztrácí, podle toho, jaká je zrovna sezóna. Ano, děti opravdu čtou jinak, než četly dvě-tři generace dětí zpátky. Tehdy tolik oblíbené „mayovky“, „verneovky“, „bigglesovky“ opravdu neletí a ani se není čemu divit. Zkusili jste se po letech podívat třeba do Patnáctiletého kapitána? Myslím, že byste text shledali zcela nečitelným…

Ale děti a teenageři čtou, ne všichni, samozřejmě, ale mnoho z nich s chutí a zápalem. Jen třeba nečtou to, o čem se s nimi dospělí chtějí bavit. Většinu z jejich oblíbených titulů byste totiž na seznamech doporučené školní četby a kvalitních knih pro děti a mládež vypracovaných odborníky, hledali asi marně…

Ptáte se, co je to za knihy, které se teď čtou? V souvislosti se sobotním Dnem pro dětskou knihu jsme se zeptali těch nejpovolanějších – knihovnic a knihovníků z dětských oddělení Městské knihovny v Praze. Výsledek není žádnýmpřekvapením, a pokud na některou z knih v regálu knihoven náhodou narazíte, neváhejte a sáhněte po ní. Jsou to tituly čtivé, příjemně si u nich odpočinete a možná se i pobavíte… Čtení je přeci radost!

Komiksy

Formát, který si v České republice vydobyl své postavení i mezi dospělými. „Bubliny“ se dobře čtou, příběh je většinou dobrodružně chytlavý nebo vtipný. Stálicí je Čtyřlístek, Garfield, Asterix a Obelix, Tintin, Lucky Luke… Ve vlnách, způsobených filmy nebo TV seriály, se k nim aktuálně přidávají Simpsonovi a Šmoulové.

Ti starší objevují komiksový žánr prostřednictvím Emily Strange nebo Usagi Yojimba, který představuje kvalitní průpravu pro další manga.

Fantasy, horror, dobrodružství a „záškodníci“

Nezůstávat při čtení ve světě, který je dobře známý, ale objevovat světy cizí, zabydlené bytostmi, které se vyskytují jen v pohádkách a mýtech. A stát se na chvíli hrdinou nebo hrdinkou. To vše je možné, když se začtete do Harryho Pottera, Eldesta, Hraničářova učně, Deltory, Narnie… Horror suverénně ovládají příběhy Darrena Shana. V dobrodružství prostě indiány a piráty nahradili draci, upíři a kouzla. Výjimku snad ještě tvoří detektivní „partičky“ E. Blytonové, G. Kopietzové (Agáta a doktor Lupa) nebo J. Friedricha (Čtyři a půl kamaráda).

Jakékoli téma, které děti rády čtou, umí do svých knih čtivě vtělit Thomas Brezina. Z jeho produkce si vyberou čtenáři mladší, starší, ti, co se rádi bojí, řeší záhady nebo se toulají po jiných světech.

Speciální skupinu pak tvoří různí záškodníci, od kterých je možno pochytit spoustu tipů na lumpárny. Nejoblíbenější jsou v současné době příhody Darebáka Davida, Puntíkářů nebo realistickými obrázky doplněné záznamy z Deníku malého poseroutky.

Knížky pro holky

Knížky pro holky nejsou jen dívčí románky. I když ty mají samozřejmě v této kategorii své nezpochybnitelné místo. V knížkách Jacqueline Wilsonové ale nejde o lásku, tématem mohou být rodiče, rozvody, šikana, sourozenci, kamarádi. A ne vždy platí, že příběh má šťastný konec.

Oblíbeným tématem holčičích knih jsou koně, zvlášť tehdy, když se zkombinují s láskou. Příkladem za všechny jsou nekonečné Dívky v sedlech B. Bryantové. A stejně oblíbené jsou i příběhy ze školního prostředí, které může být i značně podivné, jako například v Monster High. Nebo je hlavní hrdinka tak trochu mimoň, jako v Deníku mimoňky R. R. Russellové.

Pokud byste hledali další oblíbené holčičí autorky, tak chybu neuděláte s H. Ullrichovou, K. Hopkinsovou nebo M. Cabotovou.

Nejen kluci, ale i holky chtějí prožívat dobrodružství. Vše, co od takového příběhu očekávají, se pak objevuje v sérii Hunger games S. Collinsové.

Paranormální romance

Skupina příběhů, ve kterých se řeší láska mezi člověkem a jiným druhem už dostala své odborné pojmenování. Na jedné straně zamilované rovnice stojí člověk (většinou dívka do 18 let věku), na druhé pak upír, vlkodlak, anděl (věk v tomto případě nehraje roli)… A mezi nimi všeliká nebezpečenství.

Základním kamenem žánru je Stmívání S. Meyerové, které našlo mnohé následnice. Těmi nejoblíbenějšími u nás jsou B. Fitzpatricková (Zavržený), M. Steifvaterová (Mrazení), L. J. Smithová (Upíří deníky), P. C. Castová (Škola noci) a C. Grayová (Akademie Evernight).

Mohlo by vás zajímat





česky | English