Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…
Číst dál » | -29.-04.2021
Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…
Číst dál » | -22.-04.2021
Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…
Číst dál » | -21.-04.2021
Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…
Číst dál » | -21.-04.2021
Po novém roce přišla, jako pokaždé, smršť seznamů nejlepších knih, výběrů literárních událostí a vůbec hodnotících článků všeho druhu. Nemůžete se v tom zorientovat? Pomůžeme vám – pojďme se na to všechno společně podívat. Budeme postupovat systematicky od zcela seriózních informací pro vážné zájemce o literaturu až k nezávazné zábavě.
Přehled na stránkách Litárarní.cz je skutečně podrobný, naleznete tu všechny významné literární události seřazené po měsících. Uplynulý rok v tomto přehledu symbolický ohraničují dvě smutné ztráty pro českou literaturu: 3. ledna 2012 zemřel Josef Škvorecký, 22. prosince 2012 Květa Legátová, jež se proslavila povídkovou knihou Želary.
iLiteratura.cz přinesla článek, shrnující knihy „které podle mínění redaktorů patřily k tomu nejlepšímu, co český knižní trh nabízí.“ Najdete tu 5 knih českých autorů, 5 překladových titulů, 5 knížek pro děti a komiksů, 5 oddechových a 5 z oblasti non fiction. Ale pozor, je to specifický výběr, protože: „necháváme stranou tituly autorů zvučných jmen, které mají dostatek publicity.“ Proto nečekejte ty nejslavnější bestsellery, ale naopak tituly, kterým hrozí, že by mohly zapadnout. A co že tu tedy najdete? Z české literatury třeba básnickou sbírku Petra Hrušky Darmata, ze světové Ruský román izraelského spisovatele Meira Šaleva, německou knížku pro děti Čik (Wolfgang Herrndorf) o putování ve… staré ladě.
iLiteratura.cz nezapomíná ani na komiksy (Guibert; Lefevre; Lemercier: Fotograf od vydavatelství Meander), thrillery (Nacuo Kirino: Zrůda) a sci-fi (Hannu Rajaniemi: Kvantový zloděj). Své místo tu má i literatura faktu – jako Kup si svou revoltu! (Joseph Heath; Andrew Potter).Tenhle titul slibuje „množství vtipných příkladů, v nichž ironizují všechny hledače autenticity a zaručeně „nezávislého“ způsobu života. Za posledních čtyřicet let podle nich paradoxně sloužily antimaterialistické hodnoty jako ,největší dojná kráva amerického konzumního kapitalismu'.“
Rádio Wave se rozhodlo sklerotickým posluchačům Liberatury připomenout pět nejvýraznějších knih tohoto roku. Podle názoru rozhlasových redaktorů k nim patří i román mladé historičky Marie Michlové – Smrt múz. Máte se spolu s nimi nechat unášet do Anglie doby Byrona a Scotta. Zmiňují také stylizovaný literání dokument Slečny od Barbory Baronové, který „mapuje těžký svět neprovdaných žen v Čechách“. Na zbytek se podívejte sami.
K české literatuře se vyjádřovali i literární vědci a kritici, třeba Pavel Janáček, Simona Martínková-Racková, Marta Ljubková a Jiří Trávníček, kteří se společně sešli na diskusi, nazvané Česká literatura 2012: první bilance. Na našich stránkách jste mohli najít stručnou reportáž. Souhlasíte s názorem Paula Roberta Wilsona, že „české literatuře chybí velký politický román a také v současnosti nemá žádného Stiega Larssona“?
Chladná řeč čísel
Pokud se nechcete nechat unášet subjektivními názory a zajímají vás tvrdá fakta, podívejte se na stránky knihkupectví Kosmas. Co se nejvíc prodávalo (a tedy četlo)?
1)Jo Nesbø: Sněhulák
2)Kateřina Tučková: Žítkovské bohyně
3)Madeleine Albrightová: Pražská zima
Erotický thriller Padesát odstínů šedi je v pořadí až čtvrtý, v češtině se také začal prodávat až v říjnu. Konec první desítky přináší i náročnější literaturu. Najdeme tu knihu, která popisem takřka zapomenutého kmene mexických indiánů způsobila masovou oblibu minimalistických běžeckých bot (Christopher McDougall: Zrozeni k běhu – Zapomenutý národ a tajemství nejlepších a nejšťastnějších běžců světa) i mezinárodně nezvykle úspěšný ekonomický esej Tomáše Sedláčka (Ekonomie dobra a zla – Po stopách lidského tázání od Gilgameše po finanční krizi).
Dále tu máme žebříček prodejů e-knih od Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Kdo je první? Opět Sněhulák – a co stojí za jeho mimořádným úspěchem? Především marketing. V oblasti prodeje e-knih patří nakladatelství Kniha Zlín mezi nejaktivnější u nás.
Co nás čeká, čemu se lépe vyhnout
Hospodářské noviny nabídly čtenářům výhled do příštího roku. O kom uslyšíme? Kateřina Tučková, autorka úspěšného románu Žítkovské bohyně, připomíná Vratislava Maňáka, který letos získal Ortenovu cenu. Petra Hůlová přemýšlí o Janě Šrámkové, básníku Ondřeji Buddeovi a debutující prozaičce Ivaně Myškové. Emil Hakl mluví o Patriku Linhartovi a Igoru Malijevském, kteří „jsou blízcí jeho srdci“.
Další článek o literárním roce 2013 najdeme na Aktuálně.cz. Vychází především z edičních plánů českých nakladatelství. Na co z uvedených novinek se těšíme nejvíc my? Přece na Skutečnou událost, nový román od Emila Hakla. Zdá se, že dnes (16.1.2013) je již ke koupi! A tohle třeba zní také napínavě (Pawel Huelle: Poslední večeře): „strhující román z blízké budoucnosti, v níž v polském Gdaňsku vedle sebe žijí v napětí katolíci a muslimové a svět, který jsme znali, je najednou minulostí.“
A přichází na řadu varování, co rozhodně nečíst. Rok 2012 byl i rokem literárního masochismu, jak píše Cecilka na na blogu „slečna a tři bíglové“. Co tu najdete? První díl Upířích deníků nebo Stmívání. Twilight je vysmíván ze všech stran – ale pořád je tak úspěšný. Asi byste si ho měli přečíst a zjistit, co za tím vězí…
A teď zábavně
Tohle je proti předcházejícím odkazům drsný literární bulvár. Aktuálně.cz nabízií čtenářům ilustrovaný přehled české i překladové literatury, nešetřící nic a nikoho – leccos se dozvíte a rozhodně se pobavíte. "Českou literaturou v poslední době hýbal Jiří Peňás, který se z pozice kritika přesouvá čím dál výrazněji do role baviče. Ponechme stranou, zda úspěšného, nebo spíše tragického. "
A stejným stylem vám na Aktuálně přiblíží i světové literární události. Dočtete se o pamětech Salmana Rushdieho nebo Arnolda Schwarzeneggera i o nepotterovském debutu J. K. Rowlingové. Stranou pozornosti nezůstanou ceny v oblasti sci-fi, rozmach zombie literatury ani The Wind Through the Keyhole, román, jímž se Stephen King vrátil ke své mimořádně úspěšné sérii Temná věž.