skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Nová mapa pražské literární historie

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | -29.-04.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | -22.-04.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | -21.-04.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | -21.-04.2021

Nová mapa pražské literární historie

Projekt Praha město literatury (PML) vstupuje do roku 2013 s novinkou na svých webových stránkách. Stává se jí nová mapa pražské literární historie, která byla připravena ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu AV ČR, v.v.i.

Zajímá Vás, která literární díla se odehrávají třeba v Praze devatenáctého století, kteří autoři žili a tvořili ve Vaší ulici, na kterých pražských adresách sídlila Krameriova Česká expedice, nebo jaké zajímavé literární události a osobnosti jsou spojovány s Vaší čtvrtí? Odpovědi právě na takové otázky nyní přináší literárněhisto­rická mapa na webu projektu Praha město literatury.

Mapa představuje záznamy o spisovatelích, literárních institucích, literárních dílech a událostech z dějin literatury, které mají pevnou a podstatnou vazbu k některé z pražských lokalit. Rozhodujícím kritériem pro výběr záznamů je jejich vazba k území Prahy v jejím aktuálním geografickém vymezení, nerozhoduje jazyk, v němž bylo dílo napsáno, ani národní příslušnost autora.

„Tímto způsobem by mapa měla prezentovat Prahu jako multikulturní prostor, v němž vždy koexistovaly umělecké society lišící se jazykově a národnostně, přesto však spoluutvářející kulturní atmosféru města. Především jsou to okruhy českých a německých pražských autorů. V menší míře se do mapy promítají také záznamy o zobrazení Prahy v dílech autorů, kteří v Praze nežili, ale přijali ji jako námět svého díla či jeho dějiště.“ Upřesňuje zaměření mapy její hlavní autor PhDr. Karel Piorecký Ph.D. z Ústavu pro českou literaturu AV ČR.

V žádném případě tato mapa nemůže a nechce suplovat encyklopedii pražské literatury, záznamy o jednotlivých místech jsou záměrně velmi stručné, přinášejí jen základní informace. Záznamy ve své hlavičce obsahují vždy jméno či název dané entity a dataci: základní životní data autorů, dobu fungování instituce, rok prvního vydání díla nebo dataci literární události.

Mapa je nyní zpřístupněna ve své první verzi. Do budoucna se počítá s jejím dalším rozvojem a samozřejmě především s rozšiřováním množství záznamů, které zobrazuje. Z toho důvodu je také na této webové stránce umístěn formulář, který umožňuje veřejnosti přidávat tipy na další možné zajímavé odkazy.

Tiskovou zprávu si můžete stáhnout zde.





česky | English