Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…
Číst dál » | -29.-04.2021
Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…
Číst dál » | -22.-04.2021
Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…
Číst dál » | -21.-04.2021
Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…
Číst dál » | -21.-04.2021
Na světové spisovatele v Praze se můžete těšit ve dnech 17. a 18. dubna. Z tradičních sedmi dnů se pražský Festival spisovatelů letos bohužel zkrátí na pouhé dva. Od Prahy dostal letos oproti uplynulým letům jen desetinu finančních prostředků.
Někteří již pozvaní hosté proto nemohou přijet. Udělení tradiční ceny Spirose Vergose za svobodu projevu bylo možné jen díky finanční podpoře nizozemského spisovatele Arnona Grunberga. Nadační fond Festivalu spisovatelů Praha je přitom činný celoročně: kromě Festivalu se věnuje dalším kulturním aktivitám a spolupracuje s řadou mezinárodních institucí.
Festivalové akce budou probíhat v Městské knihovně v Praze, v Nové scéně Národního divadla a v Senátu České republiky. Podrobný program naleznete (zanedlouho) zde. Budete se moci setkat se spisovateli z arabského světa: Sonallahem Ibrahimem z Egypta a s Alžířanem Yasminem Khadrou, dalšími vystupujícími pak budou Portugalec Miguel Sousa Tavares a český spisovatel a scénárista Vladimír Körner. Na závěr středečního večera budou moci návštěvníci shlédnout performanci Zrození národů. Čtvrteční diskuse na téma Zrození a smrt Československa se zúčastní americká historička Mary Heimannová, zabývající se československými dějinami, politik Petr Pithart a přední český historik Jan Rychlík.
Účast hostů z arabských zemí se vhodně váže právě k letošnímu tématu festivalu, jímž je"zrození národů". Dnešní podoba arabských států je výsledkem rozpadu koloniálních soustav po druhé světové válce. Navíc v posledních letech arabský svět zasáhla vlna protivládních protestů, takzvané arabské jaro, jež v některých případech vedly k podstatným demokratickým přeměnám.
V říjnu tohoto roku se v americkém Pittsburghu uskuteční druhá část Festivalu spisovatelů. Téma „zrození národu“, jež bude americký festival sdílet s jarním pražským setkáním, zde odkazuje k 95. výročí podepsání Pittsburské dohody o uspořádání společného státu Čechů a Slováků. Pittsburská akce by se měla zaměřit na to, jak historii vnímají spisovatelé a jak historici. Českou republiku budou v USA reprezentovat spisovatelka Eda Kriseová a mezinárodně úspěšný autor ekonomického eseje Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček.