Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…
Číst dál » | -29.-04.2021
Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…
Číst dál » | -22.-04.2021
Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…
Číst dál » | -21.-04.2021
Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…
Číst dál » | -21.-04.2021
Počínaje touto sobotou si v Praze nemusíte od literárních akcí odpočinout ani na den (ačkoliv minimálně to bychom vám doporučovali). V sobotu v Café Fra startuje čtení 34 českých básníků, které se má protáhnout až do brzkých ranních hodin. A již v neděli v 19:00 začne Prague Microfestival, který vás provede týdnem k Noci literatury, na niž plynule naváže Svět knihy a jeho doprovodné programy.
Na Microfestivalu, který se koná pravidelně již od roku 2009, se setkávají čeští a světoví básníci, především tedy ti z anglicky hovořící části světa. Tento komorní poetický festival chce do Prahy přinášet ty nejnovější podměty ze světa a odhalovat to, co je pro Pražany ještě „uměním budoucnosti“. Letos tu potkáte dohromady 18 umělců.
Do pozadí náročných příprav třídenního festivalu dává nahlédnout jeho „ředitelka“ Olga Peková v rozhovoru pro studentský časopis FFakt. Zakladatelem festivalu je Louise Armand, přednášející na pražské anglistice, ale také spisovatel a šéfredaktor nakladatelství Litteraria Pragensia Books. Už před devíti roky stál u zrodu Pražského mezinárodního festivalu poezie (Prague International Poetry Festival), který se však v dalších letech nekonal. Na tradici však dokázal navázat právě skromnější PMF. Od roku 2011 spolupracuje Microfestival také s Psím vínem, literárním časopisem zaměřeným především na poezii, a nakladatelstvím Petr Štengl, kde loni vyšla první pofestivalová antologie. Jedním z organizátorů festivalu je proto i šéfredaktor Psího vína a úspěšný básník Ondřej Buddeus.
Jaká vystoupení budou nejzajímavější? Olga Peková říká:„Letos bude hřebem festivalu vystoupení americké, v Paříži žijící básnířky a finalistky Pulitzerovy ceny Alice Notley (rozhovor s ní naleznete v časopise Tvar), která bude číst na zahajovacím večeru, v neděli 12. května. Velkou radost máme i z norského konceptualisty Paala Bjelka Andersena (rozhovor v angličtině zde), který bude první část festivalu v úterý 14. května uzavírat. Oba tito umělci navíc vystoupí i mimo festival: na půdě FF UK a v prostoru TranzitDisplay.“
Kromě čtení poezie na vás ve studentském klubu K4 v Celetné čekají i audiovizuální vystoupení (třeba projekt liminal, dílo Amalie Roxany Filip a Zuzany Husárové) a koncerty: Ondřej Galuška, Ondřej Štveráček, Michel Delville se svou poctou Franku Zappovi či Ken Nash. Ty budou literární večery uzavírat.
Vězte, že vstup na všechny akce je zdarma.
A na závěr malá poetická ochutnávka:
barbiturated or not
barbwired band-aid blood clot knots
bandstand sour crow or dixie ocelot
baffled statements in kurt russeled courts of shame
bags of chips with oil for dips ancient hips
bullfrogs chanting on continental slips
bagging the tea-ladys psilocybin lips
backstabbing beehives and knee jives
balaklava whale jerks
basky sharky laugh hurts…
(verše Bjarte Alvestada, norského fotografa žijícího v Německu a píšícího v angličtině, který vystoupí v úterý 14. května. Více na jeho blogu.)
Více se o festivalu dozvíte na jeho stránkách, kde naleznete i podrobný program. |
Aktuality a ukázky z tvorby účastníků najdete na facebookové stránce PMF. |