skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Rukopisné motivy v nejnovější módě

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | -29.-04.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | -22.-04.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | -21.-04.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | -21.-04.2021

Rukopisné motivy v nejnovější módě

Národní knihovna se rozhodla využít pokladů ze svých sbírek nezvyklým způsobem. Ve spolupráci se společností ECOZZ vytvořila limitovanou kolekci ekologických tašek Rare Prints. Pokud tak cestou z knihovny zjistíte, že knihy se vám už nikam nevejdou, můžete směle sáhnout po tomto stylovém zavazadlu.

Každá z tašek v sobě nese vlastní příběh – majitelům starých rukopisů nešlo jenom o text, kniha byla jedinečným, luxusním artefaktem, známkou společenské prestiže, a tomu odpovídalo i její precizní provedení a výtvarná podoba.

Přestože dnes většina z nás nerozluští latinský či staroslovanský text, na vyobrazeních a dekoracích stále můžeme oči nechat. Na třech taškách z kolekce Rare Prints se můžete kochat vzory, které pocházejí ze skvostů knihovních sbírek.

Hned dva zobrazené motivy pocházejí z bohatě zdobeného rukopisu Životy svatých otců, kteří obývali na poušti, český překlad spisu Vitae patrum z roku 1516.

Výjevy ze života světců jsou prací Mistra Lobkovického graduálu. Na jedné z tašek je zobrazená část folia 132v, jehož text je rámován bordurou s vlčími máky a doprovází jej iluminace příběhu setkání sv. Pachomia s andělem.

Na další tašce je využita výzdoba s rostlinnými motivy z folia 28r. Pokud máte zájem spíše o staré rukopisy, než o tašky, naskenovanou knihu naleznete na stránkách Manuscriptorium.

Květinový námět dominuje i třetí tašce, která na sobě nese barevnou kresbu Ignáce Tirsche ve stylu koloniálního baroka, jež je součástí souboru ilustrací zvaných Codex pictoricus Mexicanus, vytvořených kolem r. 1762.

Jezuitský misionář Ignác Tirsch (1733–1781) pocházel z chomutovské měšťanské rodiny, studoval filozofii v Brně a poté teologii v Mexiku, kde byl vysvěcen a vydal se na misii do Santiaga a San José del Cabo na území bojovného indiánského kmene Pericú. Místní příroda a život domorodců, mesticů i kreolů jej natolik uchvátily, že je zachytil ve svých kolorovaných črtách. Více o knize i jejím autorovi se dozvíte zde.

Ekotašky lze srolovat na velikost 5×8 cm a schovat do kabelky, kde počkají na svou chvíli. Po rozložení na rozměry 50×45 cm do nich můžete naložit až 20 kg knih, které lze proti vypadnutí či odcizení zajistit zipem.

Dejte sbohem přírodu zatěžujícím nevkusným igelitkám a přispějte k trvalé udržitelnosti planety nošením nápaditého zavazadla, které je vyrobené z recyklovaných PET lahví. Ekologické tašky z kolekce Rare Prints jsou v Národní knihovně k dostání za cenu 199 Kč. Podle slov výrobce vám taška při každodenním používání vydrží alespoň dva roky.

Národní knihovna nabízí celou řadu dalších stylových propagačních, ale i užitných předmětů: od záložek počínaje přes flešky v dřevěných pouzdrech a látkové obaly a konče po méně očekávatelnými vějíři a kazetami na láhve. To všechno naleznete u stánku přímo ve vchodu do Klementina – tašku si tak můžete koupit, i když u sebe třeba právě náhodou nemáte kartičku do knihovny.





česky | English