Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…
Číst dál » | -29.-04.2021
Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…
Číst dál » | -22.-04.2021
Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…
Číst dál » | -21.-04.2021
Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…
Číst dál » | -21.-04.2021
Národní knihovna ČR a Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., uskutečnily v roce 2013 reprezentativní statistický průzkum mezi obyvateli ČR staršími 15 let: Čtenáři a čtení v ČR
Jednalo se již o třetí podobný průzkum, ty předchozí z let 2007 a 2010 se tak mohly stát podkladem pro zajímavé srovnání údajů. Kromě obecné části průzkumu, se část dotazů také podrobněji zaměřila na knižní trh.
A co průzkum přinesl:
A jací jsme opravdu čtenáři ? Ročně přečteme 13,2 knihy, čteme každý den 33 minut a koupíme si každý rok 2,3 knihy za 691,– Kč. Doma pak vlastníme 250 knih. A ženy opět jako čtenářky vyhrávají o 11% nad muži.
Průzkum se ptal i na oblibu autorů a titulů. Tím nejoblíbenějším autorem ji Michal Viewegh, na druhém místě E.M.Remarque a tím třetím pak D.Francis. Nejoblíbenější knihou je Babička, na druhém místě je Harry Potter a na třetím Padesát odstínů šedi.
Pokud jde o digitální prostředí, nejčastěji čteme na osobním počítači nebo notebooku (na druhém místě je tzv. chytrý telefon), přičemž tři čtvrtiny Čechů si nedokážou představit, že by četli pouze v digitálním prostředí.
Ve vztahu ke knižnímu trhu přinesl výzkum tato zjištění: více než polovina obyvatel ČR starších 15 let tvrdí, že je pro ně nepřehledný, jeho nejznámější institucí je prodejní síť Levné knihy. Knihy vybíráme nejvíce podle žánru a kupujeme si je kvůli zábavě, potěšení a relaxaci a ti, kdo knihy nekupují, uvádějí jako hlavní důvod, že jsou příliš drahé.
Průzkum ukázal, že ČR nadále patří v Evropě k zemím s nejsilnější čtenářskou kulturou (společně se skandinávskými a pobaltskými státy).
Praktickou částí průzkumu byla pověřena agentura ppm factum, s. r. o. Sběr dat proběhl mezi 5. až 25. květnem 2013 na vzorku 1 584 respondentů.
Další reprezentativní šetření by mělo proběhnout v r. 2018. Podrobnější shrnutí výsledků najdete v prezentaci, dále na stránkách Národní knihovny a na stránkách Ústavu pro českou literaturu AV ČR