skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › 150 let od úmrtí Boženy Němcové

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | -29.-04.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | -22.-04.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | -21.-04.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | -21.-04.2021

150 let od úmrtí Boženy Němcové

V sobotu 21.ledna to bylo 150 let od úmrtí slavné české spisovatelky. Připomeňme si dílo a život této nevšední dámy a české vlastenky.

O Boženě Němcové

Božena Němcová se narodila pod jménem Barbora Novotná 4. února 1820 ve Vídni české služce. O rok později se s rodiči přestěhovala do Ratibořic kde krátce žila i se svou babičkou, která Barunku ovlivnila a v dospělosti inspirovala k napsání jejího neslavnějšího díla.

V 17-ti letech jí rodiče našli ženicha, za kterého se ještě ten samý rok provdala. Josef Němec, kterému porodila tři syny a dceru, pracoval jako celník. Kvůli vlasteneckým aktivitám Boženy a zaměstnání jejího muže se museli často stěhovat, při čemž se jim narodili synové Hynek a Karel.

Česká vlastenka

V roce 1840 se Božena začala stýkat s českými vlastenci a narodila se jí dcera Theodora. Dva roky poté se Němcovi přestěhovali do Prahy, kde porodila posledního potomka Jaroslava. V Praze pak začala Božena být i vlastenecky aktivní. Začala psát do Květů, vznikala její první próza a účastnila se plesů. Na počest jejího prvního plesu stojí dnes na Slovanském ostrově socha Boženy Němcové.

Ovšem i další roky byly poznamenány stěhováním, Němcovi byli nuceni vystřídat Domažlice, Nymburk, Uhry a další místa. Jelikož byli nemajetní a Josefa neustále překládali na jiná pracoviště, musela se stěhovat i rodina. V té době Božena sbírala informace o zvycích a dění na venkově, což se pak velmi promítlo do její tvorby.

Babička

V 50. letech ale Božena zase zakotvila v Praze, zatímco její muž pracoval stále v Uhrách. Rok 1853 byl pro ně obzvlášť krutý, Josef přišel o práci a umřel jejich nejstarší syn Hynek. Božena proto musela žádat o pomoc přátele, půjčovala si a snažila se pracovat, jak se jen dalo. A právě v tomto neradostném období napsala svoje nejslavnější dílo – Babičku.

V roce 1856 sehnal její manžel místo účetního oficiála v Korutanech, ovšem ani tam nevydržel dlouho. Nakonec odešel do penze a vrátil se do Prahy. Němcovi zde dovršili své nešťastné manželství opakovanými rozchody, útěky a usmiřováním. Božena nakonec umírá v bídě a v nemoci 21. ledna 1862.

Čeští vlastenci Boženě vystrojili veliký, důstojný pohřeb a byla pochována na pražském Vyšehradě.

Stáhněte si

Největší slávy se tam Boženě Němcové dostalo až po smrti. Její próza a pohádky se staly národním pokladem a dodnes patří mezi nejčtenější české autory. Městská knihovna v Praze nabízí díla Boženy Němcové zdarma ke stažení, více najdete na příslušných stránkách.





česky | English