skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Literární výstava v Edenu

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | -29.-04.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | -22.-04.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | -21.-04.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | -21.-04.2021

Literární výstava v Edenu

I obchodní centra, kam míříme především proto, abychom si nakoupili něco k večeři, zásobili se na víkend, případně si pořídili nový kousek oblečení, jsou (nebo by měly být) veřejným prostorem. A ve veřejném prostoru lidé nejen nakupují, ale chodí tam i za zábavou a kulturou. Třeba na výstavu, nebo aby se podívali na divadelní představení.

Městská knihovna se proto ve spojení s dalšími partnery, především knihkupectvími Kanzelsberger, Levné knihy, a také s dalšími obchodníky, rozhodla připomenout starou tradici, která říká, že březen a knihy patří k sobě.

Kniha, internet, čtení

Březnu se dostalo titulu měsíc knihy v roce 1955. V tehdejším tisku se psalo, že: „Prvním úkolem je účinně pomáhat v tom, aby kniha pronikla do všech končin vlasti, stala se potřebou denního života všech občanů“. Akce spojené s měsícem knihy pořádaly podobně jako dnes místní knihovny a knihkupectví. Knihovny pořádaly soutěže Budujeme vzornou lidovou knihovnu či ve spolupráci se základními školami konaly čtenářskou soutěž Celá třída čte. Od té doby Měsíc knihy probíhal pravidelně rok co rok. V průběhu devadesátých let však ztratil popularitu i podporu ministerstva, zato v roce 1998 začala pravidelná informační kampaň Březen – měsíc internetu.

Když už byl význam internetu všem jasný, SKIP (Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky), navázal na březnovou tradici propagační akcí Březen – měsíc čtenářů. SKIP nabízí knihovnám inspiraci při vymýšlení aktivit, spojených se čtenářstvím a jeho podporou. Tradicí už se stala soutěž o čtenáře roku, která probíhá i na celostátní úrovni.

Více o historii Měsíce knihy se dozvíte v článku v internetovém časopisu Eurozine.

Knižní výstava

V prostorách OC Eden, nedaleko od tramvajové zastávky Slavia, najdete od soboty po celý týden výstavu na téma historie knihy, autorského čtení, propojení knihy a divadla, různých forem knihy a dalších zajímavostí s knihou spojených. Výstavní panely budou rozmístěny v 1. patře nákupního centra.

Kniha má rozličné podoby, můžete ji číst, nebo poslouchat, jak někdo jiný čte, nebo se třeba podívat na jejich filmová či divadelní ztvárnění. Rozličné podoby knih si můžete prohlédnout i u nás a výstavu kromě toho v sobotu i v neděli doplní dětské odpoledne Čtení nás baví.

V sobotu 8. 3. se můžete zaposlouchat do čtení pro děti nebo se podívat na ukázkovou hodinu dětského divadelního studia Strašilka. Na své si přijdou i dospělí, kteří se mohou naučit, jak poutavě číst dětem pohádky a nejrůznější podoby knihy spatříte i při scénickém čtení, tedy při uměleckém ztvárnění a předvedení pasáží z různých knížek pro děti i dospělé.

V neděli 9. 3. pak zažijete odpolední setkání s Divadlem X10, což je nový a mladý rezidentní soubor ve Strašnické divadle, známém mezi těmi jen o trochu staršími obyvateli Prahy 10 jako Solidarita, místo konání nezapomenutelných pohádkových pořadů pro školní děti. Divadelníci pro vás mají připraveny scénické trailery, pak vás čeká koncert Jitky Smutné. Odpolednem návšěvníky provede oblíbený herec Tomáš Krejčíř.

A pozor, kdyby vám to nestačilo, v OC Letňany celý březen probíhá akce Výlov autogramů. Skoro každý den se zde koná beseda a autogramiáda nějakého autora – většinou zde potkáte úspěšné režiséry, herce nebo sportovce, kteří sepsali své paměti: třeba Jiřího Menzela, Marii Poledňákovou, Tomáše Řepku nebo Ivanku Devátou.

Velký knižní čtvrtek

Kromě výstavy probíhá za podpory Městské knihovny v Praze také Velký knižní čtvrtek. I ten navazuje na tradici, známou ze socialistických časů. V dobách centrálního plánování a cenzury byly zajímavé knihy nedostatkovým zbožím a čtenáři čekali před knihkupectvími vždy, když se přivážely novinky – a to bylo každý čtvrtek. Doporučujeme tematický pořad České televize Retro, věnovaný vzpomínce na tuhle zvláštnost naší minulosti.

Velcí knihkupci a nakladatelství se v roce 2011 rozhodli pořádat akci, která využije toho, že čtvrtek se s knihami v obecném povědomí asociuje stejně jako březen. Ve vybraný čtvrtek společně uvádějí do knihkupectví výběr toho nejzajímavějšího ze svých novinek. Letos bude Velký knižní čtvrtek nově v březnu, dvě knižní tradice se tak poprvé potkají. Nezapomeňte tedy 20. března zajít do knihkupectví!





česky | English