skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Literatura pěkně zblízka

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | -29.-04.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | -22.-04.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | -21.-04.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | -21.-04.2021

Literatura pěkně zblízka

V Praze 6, městské části, která v hlavním městě jako první přišla s pouliční knihovničkou, zahajují nový literární projekt. Poznejte literární historii i současnost Dejvic a okolí tak podrobně, jako nikdy předtím.

Najdete ho na webových stránkách www.literatiz­nasictvrti.cz. Literáti z naší čtvrti je vlastně obdobou projektu Praha město literatury v malém. Chce nám přiblížit literární historii a přítomnost Prahy 6. Míří přitom především na samotné obyvatele této městské části, kterým by měl umožnit, aby poznali literární historii a současnost v těsném spojení s místy, kde žijí.

A jak to udělá? V první řadě to jsou internetové stránky. Zde nalezneme podrobné profily spisovatelů, spojených svým životem s dnešní Prahou 6. Prozatím je jich dvacet. Naleznete mezi nimi Václava Havla, Josefa Škvoreckého nebo Jaroslava Seiferta. Leckdy je malým překvapením už to, když tu na tato jména narazíme – vždyť Škvorecký je spojen především s Náchodem a později s Torontem, Václav Havel bydlel desítky let v domě na Rašínově nábřeží a vzpomínka na Jaroslava Seiferta nás dovede nejspíš ze všeho na Žižkov, kde se velký básník narodil a vyrostl. Literáti z naší čtvrti nás však rychle usvědčí z neznalosti.

K profilům patří ještě rozsáhlý slovníček pojmů, který pomůže v orientaci i těm, kteří při hodinách literatury na střední škole nedávali tak moc pozor. Kromě toho, že stránky vynikají elegantní grafickou podobou, je silným místem spisovatelských medailónků fotografický doprovod. Tvůrci webu využili často dosud nepublikované černobílé snímky z Literárního archivu Památníku národního písemnictví , z rodinných archívů i ze stránek literárního obtýdeníku Tvar. Kromě toho, že vznikly stránky, se v rámci projektu budou odehrávat „vlastivědné“ procházky se zasvěcenými průvodci . První z nich proběhne 22. května a poznáte při ní místa, kde bydleli Anna Lauermannová-Mikschová, Egon Erwin Kisch a Josef Svatopluk Machar. Už 14. května začne v Památníku národního písemnictví v Pelléově ulici 20 tematická výstava. Literáti z naší čtvrti nikam nespěchají, mají dost času, a spisovatelů na území Prahy 6 žilo velmi mnoho.

S projektem je spojena také literární soutěž v žánru črty či fejetonu na téma Jak bude vypadat místo, kde bydlím / Praha 6 za sto let? Přihlašujte se do konce května. Soutěží se ve třech věkových kategoriích, ale přitom na pouhých dvou normostranách

Za celým projektem stojí občanské sdružení Porteos a Památník národního písemnictví. Projekt podpořila Praha 6 i České centrum Mezinárodního PEN klubu. Mezi partnery Literátů z naší čtvrti samozřejmě naleznete i Projekt Praha město literatury.





česky | English