Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…
Číst dál » | -29.-04.2021
Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…
Číst dál » | -22.-04.2021
Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…
Číst dál » | -21.-04.2021
Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…
Číst dál » | -21.-04.2021
Dejte uživatelům knihoven právo na e-čtení – přijměte zákon o půjčování e-knih v knihovnách!
Právě v době, kdy by technický pokrok měl rozšiřovat přístup k bohatství lidského vědění, knihovnám je zabráněno kupovat či půjčovat e-knihy. To podkopává jejich schopnost poskytovat takřka 100 miliónům uživatelů v Evropě volný přístup k lidskému vědění. Nastoluje to rovněž otázky o demokracii, studiu, výzkumu a aktivního zapojení všech občanů ve společnosti znalostí.
Proto 65 tisíc knihoven a jejich 100 milionů uživatelů vyzývají EU, aby přijala jasné autorské právo, jež umožní také v 21. století knihovnám plnit jejich poslání poskytovat všem občanům EU přístup k bohatství lidského vědění, ať již přímo v knihovně, nebo mimo ni, on-line.
Konkrétně chceme:
Evropští občané mají právo na e-čtení!
Digitální věk je výzva a příležitost pro dnešní společnost. Na webu jsou k dosažení nové a inovativní způsoby poskytování, tvorby a šíření obsahu, nové způsoby jak vytvářet hodnotu a založit vzdělanou evropskou společnost znalostí, která je nezbytnou podmínkou pro konkurenceschopnost a prosperitu.
Knihovny zaručují volný přístup k obsahu, informacím a kulturním hodnotám pro všechny evropské občany. Avšak v digitálním prostředí současný právní rámec knihovnám brání poskytovat tyto základní služby naší společnosti, zvláště pokud jde o poskytování e-knih.
Evropští občané mají právo na e-čtení! To by mělo platit také v knihovnách. Proto by také knihovny měly mít možnost legálně zpřístupňovat svým uživatelům všechny e-knihy, jež se na trhu nabízejí. Posláním EBLIDA je společně s jejími početnými členy rozšiřovat povědomí o překážkách, jimž knihovny čelí v digitálním prostředí. Cílem naší kampaně „Právo na e-čtení“ je zvyšovat informovanost politiků, knihovníků a široké veřejnosti a tak nám umožnit, abychom společně naplnili náš cíl: zpřístupnit e-knihy knihovnami v celé Evropě.
Co chceme!
Více zde.
Petici podepisujte zde.