skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Autoatlas Ukrajiny

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | -29.-04.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | -22.-04.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | -21.-04.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | -21.-04.2021

Autoatlas Ukrajiny

Cesta je průvodcem inscenací Autoatlas Ukrajiny, která vychází z povídkové tvorby současných ukrajinských autorů. Site-specific inscenace má premiéru 3. července a odehraje se na obou březích Vltavy, ve veřejnosti nepřístupném smíchovském přístavu, v hospodě a nakonec v prostorách mezinárodního uměleckého centra.

Text této letní inscenace, kterou divadlo MeetFactory uvádí v červenci a srpnu, vychází z povídkové tvorby současných ukrajinských autorů Serhije Žadana (Big Mac), Oksany Zabužko (Polní výzkum ukrajinského sexu a Sestro, sestro) a Jurije Vynnyčuka (Chachacha). Tito u nás neprávem jen okrajově známí autoři reflektují každý svým osobitým postmoderním stylem paradoxy východní postindustriální společnosti a jejich poutavé, většinou kratičké příběhy, se často odehrávají na cestě.

“Mrtvé objekty mají jednu velkou výhodu. Zemřely, a neopakují se tedy. – Cesta má taky jednu velkou výhodu. Můžeš ji vždycky projet ještě jednou.” Serhij Žadan, úryvek z povídky.

Autoatlas Ukrajiny (titul jedné z povídek Serhije Žadana) volně navazuje na současnou výstavu Galerie MeetFactory, jež nese název Cesta. Ta zpracovává téma pohybu v současném umění, ale také pnutí mezi místem vzniku a místem prezentace, prostorem „uvnitř“ a prostorem „venku“. Závěrečná část inscenace se odehraje právě v prostorách této expozice.

Představení začne na Náplavce u (A)VOID Floating Gallery, kde diváci nastoupí na dvanáctimístné pramice, společně s herci přeplují Vltavu a dostanou se do míst smíchovského přístavu mezi hausbóty. Tam se odehraje jedna ze scén a poté se opět na lodích diváci přemístí k Lihovaru. Na letní scéně baru U Veselé kozy, který nedávno po vyhoření obnovil svou činnost a stal se z hospody čtvrté kategorie místem pořádání různých výstav a koncertů proběhne další scéna. Inscenace vyvrcholí v MeetFactory: na dvorku u Letního kina, v divadelním sále i v galerii.

Na premiéru ve čtvrtek 3. července dorazí autorka úspěšného románu Polní výzkum ukrajinského sexu Oksana Zabužko a ze Lvova spisovatel Jurij Vynnyčuk. V pátek od 16:00 pak spolu s herci, režisérkou a dramaturgem vystoupí v Meet Factory v rámci debaty.

Podívejte se zatím na Facebooku na ukázku z jedné epizody a na fotky ze zkoušky.

Režie: Ewa Zembok

Výprava: Jana Hauskrechtová

Dramaturgie: Matěj Samec

Produkce: Dominika Andrašková

Hrají: Viktorie Čermáková, Šimon Krupa, Dana Marková, Jacob Erftermeijer, Tomáš Havlínek

O autorech:

Serhij Žadan (nar. 1974), žije ve východoukrajinském Charkově. Patří mezi nejpřekládanější autory současné generace, jeho tvorba se vyznačuje básnickým stylem, často reflektuje punkovou subkulturu. Zejména v povídkové knize Big Mac (2003, česky 2011), kterou napsal během stáže ve Vídni, pracuje s motivy cesty a bohémského života mladých intelektuálů. Autor působí také jako performer a režisér.

Oksana Zabužko (nar. 1960 v Lucku v Haliči) je nejznámější, nejpřekládanější a nejsvětovější ukrajinská spisovatelka. U nás vyšly v českém překladu knihy Polní průzkum ukrajinského sexu, Sestro, sestro a Muzeum opuštěných tajemství (všechny přel. Rita Kindlerová). Poslední román, jehož tématem je ukrajinská historie 20. století, zejména fenomén UPA (ukrajinské povstalecké armády), se dočkal v německy mluvících zemích několika vydání, o Oksaně Zabužko se mluví jako o možné adeptce na světové literární ceny. Jednu z nich, středoevropskou cenu Angelus, ostatně dostala na konci roku 2013 ve Wroclawi.

Jurij Vynnyčuk (nar.1952) žije ve Lvově. Hlásí se ke kroužku takzvaných žlobistů, sdružujících spisovatele, výtvarné umělce a hudebníky, kteří pracují s fenoménem „ukrajinského nevkusu. Ve svých knihách Ukrajinu nešetří, patetické a tragické momenty národní identity jako například hladomor, cynickým způsobem hypertrofující do kanibalismu v blázinci Kulparkiv, který je metaforou ukrajinského zmatku, korupce, oligarchie, nevzdělanosti, opilství a zbytků komunistické ideologie i sklonů ke kriminálnímu jednání všeho druhu.

Divadlo MeetFactory: Autoatlas Ukrajiny

Premiéra: 3. 7. ve 20:00 hodin, reprízy: 4. 7., 5.7, 24. 7., 31. 7., 14. 8., 21. 8. 2014





česky | English