Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…
Číst dál » | -29.-04.2021
Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…
Číst dál » | -22.-04.2021
Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…
Číst dál » | -21.-04.2021
Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…
Číst dál » | -21.-04.2021
Jak ještě víc přiblížit knihy čtenářům? V posledních letech se knihovny vydaly i pod zem. Chodbami a vestibuly podzemní dráhy denně procházejí statisíce lidí. A právě tady se objevují metroknihovny. Příklad Chile, Španělska a Švédska láká i Prahu. Dočkáme se také své metroknihovničky?
O pouličních knihovničkách, které se odnedávna vyskytují i v Praze, už všichni slyšeli. Ve světě se však šíří ještě další druh malých knihoven sice s omezenou nabídkou knižních titulů, ale o to lépe přístupných. Trend metroknihoven vznikl na americkém kontinentě – první se objevily v polovině devadesátých let v Santiagu de Chile. Dnes v chilské metropoli nalezneme patrně nejhustší síť metroknihoven na světě.
Do Evropy přes Španělsko
Podívejme se však do Evropy. Z Latinské Ameriky se tato originální myšlenka celkem pochopitelně přenesla nejprve do jazykově spřízněného Španělska. Systém nese i stejný název. V madridském metru se knihovničky objevily v dubnu 2005, nyní tu funguje 18 poboček. Na rozdíl od pouličních knihoven jde o zařízení, která mají svou otvírací dobu a zaměstnance. Čtenáři se zde také musí registrovat, registrace je ovšem zadarmo a platí pro všechny pobočky celé sítě. Knihovny mají podobu malých pavilónů na půdorysu 7,5×2,5 m s průsvitnými skleněnými fasádami. V každém ze shodných modulů je čtenářům k dispozici 3 000 svazků (asi 800 různých titulů). Otevírací doba je 13:30 – 20:00 od pondělí do pátku. Knihovny tedy vycházejí vstříc hlavně školákům a pracujícím, kteří se metrem vrací domů, případně po škole/práci vyrážejí za aktivním odpočinkem.
Vracení vypůjčených knížek je možné na kterékoliv pobočce. Službu provozuje madridská veřejná knihovna společně s magistrátem a metrem. Knihy se tu půjčují na 15 dní, lze si je však prodloužit na celý měsíc. Ve Španělsku si knihy v metru půjčíte také v přímořské Valencii.
Metroknihovonička na švédský způsob
Další zemí, kde se metroknihovnička objevila, je Švédsko. Zatím zde mají pouze jednu, ta zato vyniká svým rozsahem a nabízenými službami. Nazývá se Sture bibliotek a najdete ji ve stanici Östermalmstorgs. Nabízí pohodlné čtenářské židle i sedací vaky, místa pro lidi s vlastním počítačem a útulný dětský koutek. Můžete si sem přinést i kávu.
Zajímavým doplňkem knihovny jsou PressDisplay obrazovky, kde si můžete vybrat z 900 novin z celého světa, „ve zlatém koutku“ se pak nabízejí vybrané švédské deníky. Knihovnu otevřeli 11. května 2009. Stylový interiér navrhla architektonická firma Thomas Eriksson architektů spolu s interiérovým designerem Cecilií Andreasson.
A co Praha?
Knihovnu v metru chce ve spolupráci s pražským Dopravním podnikem zřídit i Městská knihovna v Praze. Měla by se objevit na některé z rušných stanic. Zatím se zvažují různé varianty budoucí podoby knihovny – není jisté, zda by šlo jen o okénko s výdejem knih, či o větší otevřený prostor. Právě vhodné místo na některé ze stanic zůstává největším problémem. Doufejme tedy, že se najde.