Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…
Číst dál » | -29.-04.2021
Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…
Číst dál » | -22.-04.2021
Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…
Číst dál » | -21.-04.2021
Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…
Číst dál » | -21.-04.2021
Akce, tradičně spojená s dubnem, se letos koná na začátku října a pokračuje 7. listopadu. Festival spisovatelů se tentokrát bude věnovat Maroku.
Tématem festivalu letos budou otázky, spojené s odvěkým antagonismem lásky a nenávisti. Odkud pramení lidská nenávist? Proč láska a humanismus obecně nejsou schopny tento konflikt přesáhnout? Jak vzniká nenávist mezi státy, národnostmi, národnostními menšinami, minoritami i společenskými skupinami?
O těchto i dalších otázkách se bude diskutovat na mezinárodním setkání spisovatelů v Praze. V letošním roce se festival uskuteční na podzim. Návštěvníkům ve dnech 2.-4. října představí marockou literaturu a kulturu: v Praze přivítáme nejsvobodnější marocké spisovatele, novináře, intelektuály (více o hostech zde), budeme se věnovat prostoru, jenž ovlivnil myšlení Allena Ginsberga, Jeana Geneta, Jacka Kerouaca nebo Williama S. Burroughse. Nevíte, co měli společného s Marokem? Spojil je marocký Tanger, po druhé světové válce svobodné město pod mezinárodní správou. Více se dočtete tady, v článku českého překladatele beatnické literatury Josefa Rauvolfa.
Českou stranu budou na festivalu reprezentovat spisovatel Tomáš Zmeškal, historička umění a překladatelka Anna Pravdová, novinář Jan Čulík a bývalý ministr zahraničí Jan Kavan.
V listopadu (7. 11. 2014) do Prahy zavítá běloruská spisovatelka Světlana Alexejevičová, držitelku prestižní Prix Médicis essai za rok 2013 a Mírové ceny německých knihkupců. V roce 2013 se o autorce reportážních próz Válka nemá lidskou tvář a Modlitba za Černobyl psalo jako o možné nové nositelce Nobelovy ceny za literaturu.
Celý program festivalu naleznete zde.