skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Znáte nejvzácnější české knihy?

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | -29.-04.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | -22.-04.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | -21.-04.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | -21.-04.2021

Znáte nejvzácnější české knihy?

V Praze byly ke zhlédnutí dvě z nejvzácnějších a nejstřeženějších českých knih. Zvědavci, kteří je chtěli spatřit na vlastní oči, však na to měli pouhé dva dny.

Vyšehradský kodex

Vůbec nejvzácnější českou knihu, Vyšehradský kodex, bylo možné spatřit v Zrcadlové kapli Klementina. Jedná se o nejstarší rukopis v Česku a jeho cena se odhaduje na miliardu korun. Kniha byla k vidění pouhé dva dny, na přelomu ledna a února. Její vystavení mělo obrovský úspěch a doprovázely jej nejpřísnější bezpečnostní opatření. Kodex ležel v podobné vitríně, v jaké je uložen například faraon Tutanchamon. Zrcadlovou kapli Klementina střežili desítky strážníků v uniformě i v civilu. Také celý areál Národní knihovny a všechny jeho vchody i východy byly zabezpečeny, aby případný zloděj neměl šanci utéct. Výstava ale nakonec proběhla v klidu a žádný pokus o krádež vzácné památky se nekonal.

Ilustrovaný rukopis, jehož autor je neznámý, vznikl nejspíš v roce 1086 při příležitosti korunování krále Vratislava I. Přídomek Vyšehradský dostal poté, co jej král Vratislav II. zařadil do svých sbírek na Vyšehradě. Rukopis je bohatě iluminovaný, zdobí jej portréty evangelistů, obrazy ze Starého Zákona a příběh z evangelií zobrazený ve dvaceti devíti výjevech.

Budyšínský rukopis

Ve stejných dnech bylo možné spatřit také další z nejvzácnějších a nejstřeženějších českých knih, Budyšínský rukopis. Jedná se o nejstarší dochovanou verzi Kosmovy kroniky, která vznikla na přelomu 12.a 13. století. Poprvé se v něm objevuje postava praotce Čecha a také pověst o Libuši. Samotná kniha je malá, pozdější ilustrace jsou vlepeny na pergamenové listy. Budyšínský rukopis má ve své sbírce Národní muzeum.

Pražská bible

Jednou z nejvzácnějších tištěných knih je Pražská bible. Jedná se o první tištěnou českou – a také slovanskou – Bibli. Vyšla v roce 1488 z iniciativy čtyř pražských měšťanů. Také tato kniha je zrakům veřejnosti vystavena výjimečně, naposlady v roce 2012 u příležitosti 120. výročí Městské knihovny, do jejichž sbírek patří. Bibli poznamenala ničivá povodeň v roce 2002, poté byla zrestaurována a nyní je opět ve skvělém stavu. O této vzácné památce vyšla kniha Příběh pražské bible, která je volně k prohlédnutí nebo ke stažení.





česky | English