Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…
Číst dál » | -29.-04.2021
Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…
Číst dál » | -22.-04.2021
Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…
Číst dál » | -21.-04.2021
Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…
Číst dál » | -21.-04.2021
Není to tak dávno, co pojem „pražská kavárna“ rozvířil naše poklidné vody. Prezident ho užívá jako nadávku, aby označil domovské prostředí všelijakých pochybných existencí. Připomeňme si však, že středoevropská tradice kaváren patří k tomu nejlepšímu, co jsme zdědili po předchozích generacích. Za monarchie i za první republiky se právě v kavárnách scházeli spisovatelé, básníci, filosofové a politici. Samozřejmě, že tam kuli pikle! A také pili kávu, snili, kouřili doutníky, psali a pokukovali po slečnách. A četli. Nás bude kavárna zajímat ze specifického úhlu, nikoli jako místo debat a diskusí, ale právě jako tiché útočiště pro milovníky knih.
Jak najít tu správnou?
Má-li se kavárna stát vhodným doupětem pro pochybné existence s knihou, musí splňovat určité specifické nároky. Musí být dostatečně klidná, bez hlučné rušivé hudby, ale s přiměřeným „kavárenským šumem“, který vytvoří vhodnou kulisu. Mělo by v ní být příjemně teplo a nefoukat, zvlášť je-li právě venku zima. Dalším důležitým bodem je obsluha. Ta by měla být milá, ke čtenářům přátelská. Nebude se ošklíbat, že nad svým šálkem sedíte už půldruhou hodinu, ani na vás významně mrkat, že je čas uvolnit stolek. V kavárně pro knihomoly by měla být samozřejmostí také voda zdarma, o kterou nemusíte škemrat.
Další položkou je světlo. Kavárna by měla být dostatečně světlá, nejlépe s velkými okny a nebo aspoň dobrým osvětlením, při kterém si nebudete kazit oči. Ponecháme na čtenáři otázku čerstvého vzduchu. Někdo jistě prohlásí, že by měla být nekuřácká. Jiný bude oponovat, že ve správné kavárně musí viset oblaka cigaretového dýmu, protože jinak to není to pravé. To už je otázka vkusu. A abychom nezapomněli. Podmínkou, o které se nediskutuje, je dobrá káva! Z celé plejády pražských kaváren jsme pro vás vybrali deset (je jich však mnohem mnohem víc), které tyto podmínky splňují a ve kterých se s knihou budete cítit opravdu na správném místě.
Original Coffee
Malá a trochu schovaná kavárna za Betlémským náměstím potěší výborným capuccinem, milou obsluhou a krásnými obrázky na stěnách. Je to skutečná tichá zátoka v ruchu velkoměsta. Nemáte-li po ruce knihu, najdete v ní stojan s množstvím časopisů a také několik knih o kávě. Slabinou této kavárny je kotel, který prý ne vždy poslouchá obsluhu na slovo, a proto je uvnitř někdy trochu zima. Ostatní položky ale tento nešvar vyvažují.
Kde: Betlémská 12, Praha 1
Café NONA
Kavárna v Malé scéně Národního divadla je mnohem živější a kromě kavárenského šumu v ní můžete vychutnat cinkání tramvají jedoucích po Národní třídě a máte-li opravdu bystrý sluch, možná také šumění Vltavy a šepot herců ve zkušebnách. Z okna je zde krásný výhled na secesní fasády a na slavnou kavárnu Slávií, která je dnes již spíše turistickou atrakcí. Můžete zde ochutnat i exotické druhy kávy, je otázkou, jestli jejich cena není přemrštěná. Mají zde prý také třicet dva druhů rumů. V této kavárně je dokonce knihovnička s knihami. Mínusem je, že přijdete-li si číst navečer, může vás překvapit dýdžej, který právě s patřičnou vervou rozjíždí své vystoupení.
Kde: Národní 4, Praha 1
Mama Coffee Vodičkova
Nachází se v budově divadla Minor. Jde o velmi provařené místo se skutečnými hipstery, velkými okny, krásným světlem, fíkusy a krásnou – leč stále mírně zmatenou – černošskou servírkou. V Mama Coffee uslyšíte Čtvero ročních dob nebo Vltavu či jinou příjemnou klasiku, která vás nebude rušit při čtení. Můžete si tady také koupit čerstvě praženou kávu. Pozor, bývá tu dost plno, neberou zde platební karty a také některé ceny jsou možná zbytečně vysoké.
Kde: Vodičkova 6, Praha 10
Adria
Máte dost hipsterských míst a máte chuť na pořádné retro? Pak je zde tato rozlehlá kavárna pařížského typu s interiérem z první republiky a servírkami, které se tváří jako za socialismu. Je zde klid, jedinečná a poněkud zapšklá atmosféra a v létě příjemný chládek. Můžete zde sedět celé odpoledne a nikdo po vás nebude házet nervózní pohledy nebo čekat, až uvolníte stoleček. Mají jich zde tři sta. Nepotkáte tu nikoho ze svých známých a můžete si číst zcela incognito. V létě je zde otevřena velká terasa s krásným výhledem. A mají tu výborný zelený čaj, který vám naservírují i s přesýpacími hodinami.
Kde: Národní 40/36, Praha 1
Café Pavlač
Opusťme na chvíli centrum a vydejme se do Seifertovy a Haškovy čtvrti. Je zde kavárna Pavlač, kterou stojí za to navštívit zejména v létě kvůli jejímu kouzelnému dvorku obklopenému zídkami, stromky, pavlači. Je to místo se silnou atmosférou, které vybízí ke čtení, narozdíl o samotné kavárny, kde zpravidla hraje dost hlučná hudba. Jediným rušivým prvkem může být větší koncentrace dětí (snad majitelových?) v obklíčení maminek, tetiček, babiček na metr čtverečný. Udělají si u vás pod stolem moře, z koberečku lodičku a z babičky kapitána. Může to být roztomilé, ale do Wittgensteina se při tom nezačtete. Ale nějaká severská detektivka možná šanci má.
Kde:Víta Nejedlého 487/23, Praha 3
Kaaba
Posuňme se na Vinohrady, kde je kaváren velká hojnost a putujme do jedné z nich, do Kaaby! Tato kavárna s dlouhou tradicí a jedinečným interiérem ve stylu šedesátých let je skvělým útočištěm pro unaveného poutníka. A v jejich křeslech se opravdu dobře čte. Ne všechny servírky tu jsou sice stejně milé a fajnšmekři možná budou mít výhrady ke kávě. Za to zde najdete několik poliček se zajímavými knihami.
Kde: Mánesova 1624/20, Praha 2
Café Fra
Zůstaňme na Vinohradech a vydejme se směrem k Vršovicím. V sakurové aleji tu leží miniaturní kavárnička Fra, proslulá zejména mezi básníky a jejich obdivovateli. Každé úterý v týdnu tu probíhá autorské čtení a také přes den tu můžete potkat tu spisovatelku Janu Šrámkovou ťukající do počítače, tu básníka Petra Borkovce. Můžete sem zavítat už ráno a zůstat do večera, pokud vám nevadí oblaka cigaretového dýmu. Za to tu najdete stovky zajímavých knih, protože kavárna funguje i jako obchod nakladatelství Fra.
Kde: Šafaříkova 202/15
Kavárna pod Lipami
Také Letná má svůj ostrůvek klidu ukrytý uprostřed aleje. Je jim kavárna Pod Lipami, která v létě nabízí příjemný stín v korunách stejnojmenných stromů a v zimě dostatek prostoru a světla na čtení. Je to pobočka Mama Coffee, takže zde mají kávu z vlastní pražírny. Rádi vám nalijí zdarma vodu a nechají vás v klídku s vašimi zamilovanými hrdiny a zloduchy.
Kde: Čechova 1, Praha 7
Café Jedna
Ve Veletržním paláci začala před časem působit nová kavárna. Mají zde kávu z pražírny Original Coffe a výborné čaje United Tea Drinkers. Také že v ní čas od času probíhají přednášky o čaji, ale také literární čtení a večírky. Obrovský prosvětlený prostor poskytuje přes den dostatek světla a kromě obyčejných stolků se židlemi tu najdete také válecí pytle, ve kterých se čte opravdu luxusně!
Kde: Dukelských Hrdinů 47, Praha 7
Čtení a kavárny patří odjakživa k sobě. Chcete-li si o tomto tématu něco přečíst, můžete si půjčit průvodce Praha avantgardní, kde se autoři dopodrobna rozepisují o kavárnách první republiky a jejich slavných návštěvnících. Kniha vzpomínek Lenky Reinerové Kavárna nad Prahou vypráví o tomtéž z první ruky. Ale abychom nezůstávali jen v minulosti, mladý básník Ondřej Zajac své chození po kavárnách nedávno zůročil ve sbírce veršů Kafegrafie.
Máte-li mezi pražskými kavárnami nějakou opravdu zamilovanou, můžete ji vyfotit a zůčastnit se čtenářsko-fotografické soutěže Čtu si… , kterou vyhlásila Městská knihovna