Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…
Číst dál » | -29.-04.2021
Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…
Číst dál » | -22.-04.2021
Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…
Číst dál » | -21.-04.2021
Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…
Číst dál » | -21.-04.2021
Český PEN klub, který je součástí mezinárodního společenství s centrem v Londýně, oslavil letos v únoru devadesáté výročí. Založil jej v roce 1925 Karel Čapek spolu s dalšími spisovateli. Jeho poslání se od těch dob nezměnilo – usiluje o svobodu vyjadřování, svobodu slova a svobodný život. Součástí PEN klubu je mimo jiné Výbor pro vězněné spisovatele, který vyhledává případy utlačovaných autorů a žádá vlády o jejich osvobození. Je to nejstarší organizace na světě na podporu lidských práv.
Mezinárodní PEN klub má dnes 145 poboček ve 104 zemích celého světa. Sdružují kolem dvaceti tisíc literátů, prozaiků, básníků, esejistů, jak ostatně napovídá název. Zkratka PEN totiž znamená Playwrights, Poets, Essayists, Novelists a zároveň anglický výraz pro „pero“. Do klubu mohou vstoupit pouze ti, kdo jím vládnou, tedy spisovatelé a dnes také novináři a historici. Mezi zakladatele prvního PEN klubu patřil John Galsworthy, který se stal jeho prvním předsedou. Mezi první členy patřil Joseph Conrad, George Bernard Shaw a Herbert George Wells. Českými předsedy byli například Arnošt Lustig nebo také spisovatel a výtvarník Adolf Hoffmeister. Současným předsedou je písničkář Jiří Dědeček.
PEN klub spící a bdící
Český PEN klub byl jedním z prvních, které vznikly za hranicemi Británie. Byl ustanoven v roce 1925 v salónku pražské kavárny Louvre. Během totality byla činnost českého PEN klubu omezená, s výjimkou období Pražského jara, kdy byl jeho předsedou Adolf Hoffmeister. V těchto letech také byl založen zmíněný výbor pro utlačované a vězněné spisovatele, který vznikl jako odpověď na snahy umlčet svobodu slova. V 70. a 80. letech byla činnost PEN klubu omezena na minimum. Nebyl zakázaný, protože šlo o mezinárodní organizace, ale dostal status tzv. „spícího centra“.
Pomoc spisovatelům v nesnázích
Výbor pro uvězněné spisovatele je jedním z nejdůležitějších výborů spolku. Dnes monitoruje případy více než 900 spisovatelů kteří jsou věznění, mučeni, je jim vyhrožováno, těch kteří jsou pohřešováni či zabiti z důvodu výkonu své profese. Publikuje dvakrát ročně Case List zprávu o násilí proti spisovatelům po celém světě. Výbor také koordinuje akce Mezinárodního PEN klubu na podporu ukončení těchto pronásledování a zastavení potlačování svobody slova. Pomáhá například autorům z blízkého východu. Nedávno vzal český PEN klub pod svá křídla pronásledovanou íránskou spisovatelku Sepíde Džodejríovou. Tato básnířka mimo jiné přeložila do perštiny Jorge Luise Borgese nebo Edgara Allana Poa a také komiks o dvou lesbičkách, podle kterého byl natočený film Život Adéle. Džodejríová je v exilu od doby, kdy v prezidentských volbách podpořila opozičního kandidáta Hosejna Músávího. Básnířka nyní již druhým rokem žije v Praze.
Cena Karla Čapka
Kromě klubové činnosti a nejrůznějších literárních a kulturních akcí uděluje PEN klub také významnou cenu. Jedná se o Cenu Karla Čapka, předávanou zpravidla čestným tvůrcům. Prvními laureáty se stali Günter Grass a Philip Roth. Z českých autorů jsou mezi oceněnými například Arnošt Lustig, Jiří Kratochvíl, Ludvík Vaculík, Václav Havel a další. Letos obdržel cenu Josef Vinklát.