Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…
Číst dál » | -29.-04.2021
Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…
Číst dál » | -22.-04.2021
Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…
Číst dál » | -21.-04.2021
Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…
Číst dál » | -21.-04.2021
Šestý ročník literárního happeningu představí výběr ze současné evropské literární scény a poodhalí její kouzlo v přednesu hereckých osobností. Ukázky z nových překladů děl evropských autorů Vás překvapí už 16. května na patnácti místech Prahy 5.
Mezi nejzajímavější místa, která Noc literatury letos navštíví, bude určitě patřit secesní budova bývalé tržnice a současné sídlo pobočky Městské knihovny v Praze, dále třeba budova pivovaru Staropramen, stylová budova hudebního klubu Jazz Dock, inspirativní prostředí pražského HUBu, se Smíchovem 130 let spojená Tiskárna Libertas, ale i barokní letohrádek Portheimka. Všechny lokality jsou v pěším dosahu okolí stanice metra Anděl.
Čtení budou opět probíhat v půlhodinových smyčkách mezi 18. a 23. hodinou. Spojením zajímavého textu, atraktivního místa a originální prezentace nabídne projekt jedinečnou atmosféru a neopakovatelný kulturní zážitek.
V interpretaci populárních českých umělců, kterými jsou letos Vladimír Javorský, Ladislav Frej, Jan Budař, Karel Dobrý, David Novotný, Bára Hrzánová, Daniela Kolářová ad., si letos vyslechneme úryvky z románů dvou nositelů Nobelovy ceny Josého Saramaga či Marii Vargase Llosy.
Zatímco kniha „Kain“ portugalského spisovatele Saramaga pojednává o tématech viny a trestu, spravedlnosti a odpovědnosti zobrazených v biblických příbězích, podávaných s jistou dávkou humoru a napětí, španělský spisovatel Mario Vargas Llosa ve své knize „Keltův sen“ vypráví o skutečné historické postavě Rogera Casementa, britského diplomata irského původu který se na počátku století angažoval v boji za nezávislost Irska.
Zajímavého autora představí Norové – Roy Jacobsen, nositel mnoha literárních cen a autor známých románů „Vítězové“, „Mráz“ či „Dřevaři“ představ knihu „Zázračné dítě“, v níž popisuje vývoj evropské poválečné společnosti z přelomu 50. a 60. let dvacátého století, doby Berlínské zdi, prezidenta Kennedyho a Jurije Gagarina. Mezi příběhy, na které se mohou návštěvníci letos těšit, patří i hororový román „Jak zacházet s nemrtvými“ švédského spisovatele Johna Ajvidea Lindqvista.
Dalšími spisovateli, jejichž díla bude prezentovat letošní literární noc v Praze, jsou britský spisovatel David Nicholls, rakouský spisovatel Josef Haslinger, italský esejista a novinář Claudio Magris, z Německa Michael Kumpfmüller, Polsko zastoupí Janusz Rudnicki, Švýcarsko Melinda Nadj-Abonji, Francii Boualem Sansal, Maďarsko Krisztián Grecsó, Nizozemsko Anna Enquist, Belgii Valonsko Marianne Sluszny a Belgii Vlámsko Peter Terrin.
Organizátorem projektu jsou Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví. Generálním partnerem je každoročně Zastoupení Evropské komise v ČR.
Více informací také na stránkách Noci literatury.