Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…
Číst dál » | -29.-04.2021
Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…
Číst dál » | -22.-04.2021
Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…
Číst dál » | -21.-04.2021
Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…
Číst dál » | -21.-04.2021
Praha v literatuře? Každému čtenáři se jistě po položení této otázky vybaví například Pražský hřbitov Umberta Eca nebo Magická Praha do Čech zamilovaného Itala Angela Marii Ripelina, o Meyrinkově Golemovi ani nemluvě. Ale je toho mnohem víc a městské odkazy najdeme i v populární produkci – Prahu demoluje Hellboy, hrdinský ďáblův zplozenec, Mika Mignoly a v Praze Noir se hlavní město stává místem temných zločinů.
Místem příběhů je ale každé město. A právě to chce připomenout i letošní ročník mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy, který proběhne na pražském Výstavišti v Holešovicích od 11. do 14. května.
Měst, která se mohou pyšnit titulem kreativního města literatury, je po světě zatím 20. Praha získala titul udělovaný UNESCO v roce 2014. Hlavní téma letošního veletrhu Svět knihy nabízí příležitost pro představení nejen aktivit projektu Praha město literatury, ale hlavně příběhy, literární život a autory dalších měst ze sítě kreativních měst literatury. Pozvání přijali například z Krakova, Heidelbergu, Lvova, Barcelony nebo Nottinghamu. Prezentaci měst najdete přímo v centrální hale Průmyslového paláce, pozvánky na tematické programy pak v sekci Kreativní města literatury UNESCO. Českým čtenářům se představí na besedě John Boyne, autor knihy Chlapec v pruhovaném pyžamu, která vypráví příběh dvou chlapců žijících na opačných stranách plotu koncentračního tábora. O poezii bez hranic budou debatovat Marie Iljašenko, Hryhorij Semenčuk a Ryszard Krynicki. A o proměně města – životního prostoru v místo pro literaturu pohovoří Marc Pastor, José Luis Peixoto (aktuální pražský rezident) a Marek Toman s moderátorem Petrem Vizinou ve Vzducholodi Gulliver.
Důležitou součástí činnosti projektu Praha město literatury je rezidenční program, který poskytuje pobyty v Praze pro zahraniční autory od podzimu 2015. V rámci tohoto programu v Praze zatím pracovalo devět zahraničních autorů. Tím úplně prvním rezidentem byl mladý australský autor Liam Pieper. Jeho nejnovější kniha The Toymaker, která se odehrává v Praze a jejíž velká část vznikla během rezidenčního pobytu, by po úspěšném vydání v Austrálii měla v letošním roce vyjít také v českém překladu. Posledním, právě v Praze tvořícím, rezidentem je portugalský spisovatel José Luis Peixoto. Potkat ho můžete na Světě knihy, Noci literatury nebo připravovaném autorském čtení „Doteky světové literatury“ v Památníku národního písemnictví.
Srdečně vás zveme k návštěvě stánku Kreativních měst literatury a projektu Praha město literatury.