Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…
Číst dál » | -29.-04.2021
Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…
Číst dál » | -22.-04.2021
Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…
Číst dál » | -21.-04.2021
Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…
Číst dál » | -21.-04.2021
Od 29. října do 6. listopadu proběhne v Praze a Brně jubilejní desátý ročník festivalu severské kultury Dny Severu. Mottem festivalu je cesta v různých podobách, Dny Severu proto zavedou své návštěvníky na cesty diplomatické, turistické či filmové, ale vydají se i po severských stopách ve dvou největších českých městech. Festival pořádá Skandinávský dům a jeho partneři.
Kolik kilometrů je třeba urazit, abychom našli štěstí? Kde se v nás bere nutkání hodit za hlavu starý život a hledat nové cesty? Tyto otázky zaznívají v tvorbě jedné z nejoceňovanějších islandských autorek, Auður Avy Ólafsdóttir. „Na tyto i jiné otázky odpoví spisovatelka osobně, a to na literárním večeru, který 30. října zahájí brněnskou část Dnů Severu,“ komentuje Jitka Jindřišková ze Skandinávského domu. Hovořit se bude nejen o autorčiných románech, které znají i čeští čtenáři, ale také obecněji o islandské literatuře a o její dostupnosti v českých překladech. O den později se Auður Ava Ólafsdóttir představí v pražském DOXu, a to v debatě s Dánkou Andreou Hejlskov.
Silnou stránkou festivalu Dny Severu je již tradičně jeho filmová část. V pražském kině Evald tak nemůže chybět projekce komediální roadmovie Miky Kaurismäkiho Cesta na sever, ale třeba také dobrodružný snímek Stopař, jenž se zapsal do dějin coby vůbec první film natočený v sámském znění.
V Praze i v Brně se nadto můžete po svých vydat do ulic a objevovat v nich kousky severu s pomocí zkušených průvodců. Prahou lze putovat za odkazem slavného finského bohémského spisovatele Penttiho Saarikoskiho, jenž v českém hlavním městě pobýval na přelomu let 1966 a 1967.
Na programu jsou i debaty o česko-severských vztazích. Během nich vystoupí v Praze norský velvyslanec Robert Kvile a bývalý český velvyslanec v Dánsku Zdeněk Lyčka. Hovořit se bude nejen o úloze moderního diplomata, nýbrž i o tom, jaké je to být „cizincem z povolání“, tedy člověkem, kterého cesty kulturní diplomacie zavádějí mimo jeho vlast. Dne 4. listopadu proběhne obdobná debata též v brněnském centru Otevřená zahrada.
Festival pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald, Českým centrem Praha, Norským filmovým institutem, severskými velvyslanectvími v ČR, nakladatelstvími Portál, Kniha Zlín a dybbuk a za podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, statutárního města Brna, Islandského literárního centra a Dánského uměleckého fondu.
PROGRAM FESTIVALU V PRAZE:
Více naleznete na: www.skandinavskydum.cz/…u-2019-praha