skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Kolik knížek do letadla?

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | -29.-04.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | -22.-04.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | -21.-04.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | -21.-04.2021

Kolik knížek do letadla?

Nemůžete se rozhodnout, které knihy s vámi pojedou na dovolenou? Mnoho čtenářů v létě dohání to, co nestihnou přes rok – ale co se zavazadlem plným knih?

„Řešením pro takové čtenáře mohou být knihy elektronické. Dají se číst na různých zařízeních, jako jsou počítače, tablety, chytré telefony a samozřejmě čtečky e-knih,“ nabízí východisko prázdninového rébusu e-knihovník Městské knihovny v Praze Vojta Vojtíšek. „Poslední jmenované zařízení čtenářům umožňuje si s sebou na dovolenou odvézt desetitisíce stran textů a přitom ušetřit místo a dodržet i povolenou váhu zavazadla do letadla,“ dodává Vojtíšek.

Pokud nemáte vlastní čtečku, porozhlédněte se po službách nejbližších veřejných knihoven – některé z nich svým čtenářům čtečky domů půjčují. Městská knihovna v Praze není výjimkou. Je o ně však velký zájem, doporučujeme si je rezervovat předem na mailu knihovna@mlp.cz.

Další možností je třeba Národní technická knihovna v Dejvicích, kde si od začátku července můžete půjčit tablety Kindle Fire až na čtrnáct dní. V NTK si dokonce lze objednat (a zaplatit) digitalizaci knih podle vlastního přání. Tato možnost se ovšem kvůli ochraně autorských práv týká jen knih vydaných do roku 1911.

A kde vezmu e-knihy?

E-knihovník Vojtíšek se přimlouvá za legální produkci: „Čtenářům e-knih vycházejí vstříc kromě již zavedených knihkupců také nakladatelé a nabídka českých e-knih v e-shopech roste. A roste i v e-knihovně Městské knihovny v Praze, která v současné době nabízí na adrese www.e-knihovna.cz 280 titulů volně ke stažení.“ Můžete samozřejmě hledat také v internetových knihkupectvích, jejichž nabídka se stále rozšiřuje. Nejvíce titulů nyní prodávají Palmknihy, Kosmas a eReading. Poslední zmíněné knihkupectví, které prodává také čtečky s vlastním logem, začíná čtenářům nabízet i různá česká periodika, kterých má v budoucnosti přibývat.

Kromě děl českých klasiků jako jsou Gellner, Hašek, Ladislav Klíma, Mácha, Němcová a další, nabízí nově i díla z klasiky slovenské a také texty novějšího data vydání. Ke stažení jsou dva komiksy Václava Šlajcha (pouze .pdf), detektivka Kukaččí vejce nebo fantasy povídky s názvem Rytíři a jiná havěť. A nejde vždy jen o beletrii. Čtenáři si mohou stáhnout i studii věnovanou rozvoji veřejných služeb Cesta za lepším rozhraním nebo pohled do hackerské subkultury 90. let 20. století Zátah na hackery. „Do konce prázdnin máme v plánu do e-knihovny zařadit například Kult stromů v zemích koruny české od Marie Hruškové, sci-fi od Martina Koláčka, ale i dva dobrodružné romány od J. Verna,“ prozrazuje Vojtíšek.

Proč nemůžu sehnat zrovna tu knihu, kterou nutně potřebuji?

Nechápete, proč se na trhu zatím neobjevilo tolik e-knih, kolik byste si představovali? Zdá se vám, že je nakladatelé prodávají nepřiměřeně draho? Kniha Zlín vám dává možnost nahlédnout do zákulisí tohoto nového oboru podnikání. Udělat z knihy v tiskovém formátu e-knihu přeci jen není hračka a není to zadarmo. Navíc zatím je trh jak čteček, tak e-knih roztříštěný, každý knihkupec žádá nakladatele o jiné formáty a příprava elektronického vydání nějakou dobu trvá.

Ve shánění „potravy“ pro vaši čtečku by vám mohl pomoci Portál elektronického čtení. Najdete tu fórum, adresy stránek, kde jsou k dispozici e-knihy zadarmo, i odkazy na weby knihkupectví, prodávajících e-knihy. Stránky se věnují také technickým otázkám e-čtení.

Čtečky jsou super, ale… kterou si mám vybrat?

Pokud chcete na dovolenou odjet se zbrusu novou čtečkou (plnou titulů, které si zdarma stáhnete ze stránek Městské knihovny), přečtěte si rozsáhlou srovnávací recenzi na cdr.cz. Máte stále pocit, že toho o čtečkách a e-knihách víte málo? Možná vám pomůže příručka první pomoci pro začátečníky, kterou vydala Moravskoslezská vědecká knihovna. I tu najdete na stránkách stránkách Městské knihovny.

A až všechno prostudujete, pořídíte si čtečku svého srdce a stovky megabajtů knih, budete se moci stejně jako Martin Hassman zamyslet nad tím, zda je pravda, že „e-čtenář je ve čtení efektivnější než klasický čtenář“ a jestli vám opravdu nenahraditelně chybí zvuk otáčení stránek a pověstná „vůně knih“.





česky | English