Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…
Číst dál » | -29.-04.2021
Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…
Číst dál » | -22.-04.2021
Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…
Číst dál » | -21.-04.2021
Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…
Číst dál » | -21.-04.2021
Nejstarší a zároveň nejkratší knižní veletrh v České republice (trvá „pouhých“ 17 hodin) se uskutečnil ve dnech 19.–20. 10. 2012 v Havlíčkově Brodu již po dvaadvacáté. Konal se poprvé i za účasti stánku Městské knihovny v Praze, který propagoval projekt Praha město literatury.
Letošního Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodu se zúčastnilo celkem 170 vystavovatelů. Vedle různých seminářů a přednášek se na setkáních se svými čtenáři, autogramiádách a autorských čteních představilo během dvou dnů 70 spisovatelů. Do prostor Kulturního domu Ostrov, tradičního místa konání akce, letos zavítalo 15 000 návštěvníků.
Hlavním tématem 22. ročníku veletrhu byly Knihy a sny. Odvíjelo se od nového románu významného brněnského spisovatele Jiřího Kratochvila, nazvaném Dobrou noc, sladké sny, který si v Havlíčkově Brodu odbyl svou světovou premiéru (pro milovníky statistik a exaktních údajů: došlo k tomu v pátek 19. 10. v 17 hodin a 17 minut). Druhým rokem na veletrhu pokračoval festival českého a světového PEN klubu Free the World. Jeho letošním hlavním bodem byla literární diskuse na téma Kurdské sny o svobodě.
Palmu vítězství při vyhlašování Nejkrásnějších knih 22. Podzimního knižního veletrhu, tj. cen Města Havlíčkova Brodu, Kraje Vysočina a Českého rozhlasu Region a Tiskáren Havlíčkův Brod si tentokrát odnesla nakladatelství Petrkov (za výbor básní Bohuslava Reynka Pod prahem svítá, uspořádaný Jiřím Reynkem, a za dětský komiks Pavla Čecha Velké dobrodružství Pepíka Střechy), Nakladatelství 65. pole (Judith Schalansky: Atlas odlehlých ostrovů) a Grifart (Andrea Jarošová: Hory, má panenko). Předsedkyní odborné poroty byla letos spisovatelka Irena Dousková, která pak vedle hejtmana kraje, starosty města i ředitelky místních tiskáren, mimochodem jednoho z nejvýznamnějších výrobců knih v ČR, kde tiskne i řada pražských nakladatelství, předala oceněným knižním vydavatelstvím diplomy a finanční odměny.
Na stánku projektu Praha město literatury si návštěvníci veletrhu mohli zakoupit knihu Pavla Mandyse Praha město literatury, jejíž premiérová prezentace proběhla za účasti autora počátkem června 2012 v prostorách Městské knihovny v Praze. Zájem byl i o propagační předměty projektu – plakáty, pohlednice a placky s logem akce, které ze stánku mizely doslova před očima.
Zdálo se, že zvláště současná mladá internetová generace s netrpělivostí očekává zahájení provozu avizované historické literární mapy Prahy na webu www.prahamestoliteratury.cz, ke kterému by mělo dojít v prosinci. Ostatně od jednoho návštěvníka veletrhu z Belgie a také příznivce české literatury, který se zastavil na stánku Prahy města literatury, jsme hned v pondělí 22. 10. obdrželi zprávu, že už teď netrpělivě hledá anglickou verzi mapy, ale i webových stránek projektu. I ty by měly mít svou premiéru v prosinci letošního roku. Luc Devos z vlámské části Belgie nám oznámil, že zatím se zájmem okukuje alespoň jejich českou verzi…
Příští 23. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodu se uskuteční 18.–19. 10 2013. V té době by již podle předpokladů měl být známý verdikt z Paříže, zda se Praha stane dalším členem sítě kreativních měst literatury UNESCO.
JaC